logo


Національно-патріотичне виховання
Методичні рекомендації щодо патріотичного виховання засобами еколого-натуралістичної роботи

   Педагоги-позашкільники еколого-натуралістичного напряму діяльності розуміють всю відповідальність за виховання почуття патріотизму у дітей та учнівської молоді саме через формування любові до природи рідної землі. Природа є потужним фактором виховання поваги й любові до своєї Батьківщини, могутнім засобом виховання у дітей ціннісних ставлень, моральних якостей, насамперед національної свідомості.

     Одним із напрямів вивчення природи рідного краю є вивчення видового складу рослин, тварин, грибів і лишайників, їх значення. На жаль у підручниках питання біологічного різноманіття зосереджуються переважно на загальних питаннях та екзотичних видах. Розглядаючи теми «Різноманітність рослин», «Гриби», «Різноманітність тварин» необхідно у цікавій і наочній формі познайомити учнів з найпомітнішими видами, поширеними в різних куточках нашої країни, особливу увагу звертаючи на місцеві види флори і фауни.

     Учні мають знати й розуміти, що найважливіше у природі – різноманіття (біотичне, ландшафтне), оскільки воно є основою стійкості земних систем до негативу, їх міцності проти екологічного лиха. В людському суспільстві це зветься добрим здоров’ям. На занятті керівник гуртка має створювати умови для формування в учнів почуття гордості за свою Батьківщину.

     Для патріотичного виховання учнів є важливою тема «Природно-заповідний фонд України».  До свідомості вихованців кожен керівник гуртка має донести переконання того, що в Україні природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, дорогоцінний скарб природної та історико-культурної спадщини українського народу.

     Києво-Святошинський район багатий на об’єкти природно-заповідного фонду: Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Жуків Хутір» (с. Лісники), Орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Жорнівський» (с. Княжичі), Ландшафтний заказник місцевого значення «Урочище Кирикове» (с. Лісники), Ботанічний заказник місцевого значення «Гора Козинська» (с. Лісники), Заповідне урочище «Корчуватин» (с. Шпитьки), Ботанічна памятка природи «Ясень звичайний) (с. Лісники), Геологічна памятка природи «Білгородський горб» (с. Білогородка).

Детальніше...
 
Національна символіка України

 
Народні символи України

    Калина символ життя, крові, вогню.

   Калина символізує материнство: кущ — сама мати; цвіт, ягідки — діти. Це також уособлення дому, батьків, усього рідного. Калина — український символ позачасового єднання народу: живих з тими, що відійшли в потойбіччя і тими, котрі ще чекають на своє народження. Калина уособлює й саму Україну. Як символ Батьківщини, вона «проросла» в гімнові січових стрільців:

Ой у лузі червона калина

похилилася,

Чогось наша славна Україна зажурилася,

А ми тую червону калину підіймемо.

А ми нашу славну Україну розвеселимо!

 

 

     

    Здавна у нашому народі найбільш шанованим деревом є  верба.

   „Без верби і калини – нема України”, – говориться в народній приказці. Важко       уявити нашу землю без верби. У нас її росте близько 30 видів. Говорять: „Де вода, там і верба”. Вона своїми коренями скріплює береги, очищає воду. Коли копали криницю, то кидали шматок вербової колоди для очищення води.

 

 

 

 

   Вінок — символ життя, долі, життєвої сили; символ дівоцтва.

   Вінок є також символом довершеності.

 

 

 

 

 

      Писанка - це символ Сонця; життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості. Кожен орнаментальний мотив має певне сакральне значення. З них на писанці складається мальована молитва про злагоду і мир поміж людьми. У християнській культурі українців писанка стала символом воскресіння. В народі кажуть: «У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки»

Рушник в українській культурі (український традиційний рушник) — це прямокутний шмат лляного чи конопляного полотна, що має на кінцях, а часто і на всьому полі різноманітні вишиті або виткані композиції, які відображають світогляд та звичаї предків, несуть інформацію про добро, достатокздоров'я. Рушники є символом матеріальної культури слов'ян, важливою складовою обрядів та ритуалів.

 

 

 

 Вишня символ світового дерева, життя; символ України, рідної землі; матері; дівчини-нареченої.

 

 

 

 

 

 

  Пшениця символ краси життя, щасливого добробуту, тілесного і духовного багатства. Якщо житня хлібина дає здоров'я і силу, то пшеничний коровай додає до них щастя і красу.

 Корисні посилання