logo


Кроки із запобігання самогубства дитини (поради дорослому)

Якщо ви помітили дитину із ознаками суїцидальної поведінки:

Крок 1-й: Повідомити органи управління освітою та обласний науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи.

Крок 2-й: Створити безпечну, особистісно-орієнтовану і довірливу атмосферу навколо дитини і розпочати постійний щоденний контакт з дитиною (спілкування з використанням фраз: «Я помітив, що у тебе щось відбувається…», «Які проблеми тебе турбують – я хочу тобі допомогти», «Що у тебе на душі? Що тебе турбує?», «Твоя душа болить?», «Що я можу для тебе зробити зараз?» тощо). Знайдіть час слухати про все, що буде говорити дитина. Якщо вона замкнулася – шукайте ключик до неї, але не чиніть тиску на дитину.

Крок 3-й: Переможіть страх над собою і поговоріть з дитиною, чи думала вона про смерть, як давно і які були її фантазії, думки, плани.

Крок 4-й: Спробуйте визначити ту складну кризову ситуацію, яка спричинила думки про власну смерть.

Крок 5-й: З‘ясуйте, чи є в родині підлітка дорослий, якого він поважає і любить, який є авторитетом або соціально близькою людиною. Знайдіть її і залучіть до постійної підтримки на певний час.

Крок 6-й: Якщо контакт встановлений – демонструйте свою надійність та стабільність для дитини:

-      будьте для дитини у вільному доступі;

-      проявляйте повагу до її переживань (навіть якщо вам вони здаються не значними);

-      розмовляйте з нею як рівний з рівним (а не з позиції авторитета чи ментора);

-      будьте емоційно відкритим до дитини (діліться своїми переживаннями, а не лише розпитуйте її);

-      будьте чесним (фальш чи обман може сполохати і так налякану дитину).

 

Крок 7-й: Зверніться за консультацією до спеціалістів, спостерігайте за своїм власним емоційним станом (психологам у таких випадках необхідна супервізія), шукайте підтримки для себе.

Пам’ятайте! Перед вами дитина і ця дитина перебуває в особливому психологічному стані. Проявіть повагу і бережливість до неї та її переживань. Вимагати від неї того, на що вона не здатна (в силу свого стану) буде помилкою.  Тож, будьте терплячим, уважним, чуттєвим.

 

Корисні посилання